May 29, 2012

Target run

Posted in Shopping/Saving at 6:00 am by Mel

Couponing actually helps me stick to our budget.  Not just because it saves us money overall, but sometimes I have the shopping bug.   I like to shop.   It’s not a secret.   Even if some people don’t like shopping, per se, they still like being able to splurge now and then.    This is where coupons come in.  They let me go to Target and buy some things, things we actually need/use, without spending a bundle.  Then I feel like I got to go “shopping” and didn’t ruin our budget.   Win-Win!

Here is what Dave, Ajax and I picked up at Target the other day.  Note: the only thing not pictured, that Dave let me splurge on was a sun hat, but I still got it on sale for $9.99.

Purchased-

  • Up/Up baby wash (two) – $1.67/each (had a $1 coupon, making them $0.67/each)
  • Maternity Tee shirt – on clearance – $4.48 (unfortunately, my $3 off coupon was expired)
  • Garnier Fructis shampoo and conditioner (two) – $3.14/each (had target and manufacturer coupon, making them $0.89/each)
  • Coppertone spray sunscreen – $7.84 (had T/M coupon, making it $5.84)
  • Coppertone lotion sunscreen – $7.49 (had T/M coupon, making it $5.49) – perk, buy 2 coppertone products get a $5 gift card (making them roughly $3.17/each)
  • TOTAL = $29.43; after coupons paid – $18.93, and got a $5 gift card = $13.93!

March 19, 2012

Rite Aid

Posted in Shopping/Saving at 6:00 am by Mel

I have been out of the drugstore game for way too long.  I’m still couponing don’t worry.  But lately I’ve been focusing on lowering my grocery bill and cooking/baking.   It’s also helped that we’ve been living off our stockpile as I have not really bought any bathroom or personal products in …. I don’t remember when.   The thought of paying full price for something makes me cringe.

For example, the other day I was grocery shopping and purchased three bags of frozen veggies.  When I got up to pay the cashier noted that my coupons had actually expired!  I asked her to put the items back because I couldn’t use my coupons, she responded by saying, but they’re still on sale – $1.25.  I near shouted- $1.25!  I’m not paying that much for frozen veggies that’s way too much (as my coupon would have made them $0.25/each).  When I relayed this story to Dave, with quite a bit of horror/shock-outrage, he said I needed to calm down a bit and that if I wanted to buy veggies for $1.25 that was … like ok.

Anywho, back on track – I made it a goal to start buying diapers and baby items now so here was my chance to get back into it –

  • (3) Pampers Jumbo pack diapers on sale for $9.99/each
  • Total before  coupons $29.97
  • After coupons I paid $10.47 and got back $15 +UP Rewards

I took the $15 in UP Rewards and headed back to R.A. for this transaction.

Transaction 1.

  • (2) Total Reach toothbrushes – reg. $4.99, on sale for $2.99
  • (6) Suave body washes – reg. $2.79, on sale for $1.99
  • Total before coupons was – $17.92
  • After coupons – $11.94
  • Used $10 in UPs from the Pampers and paid only $1.94 out of pocket.  Got back $5 in +UP Rewards.

Transaction 2.

  • (2) Charmin Basic 12 roll TP – reg. $8.49, on sale for $5.97
  • (1) Carefree liners – reg. $1.49, on sale for $1.00
  • Total before coupons was – $12.94
  • After coupons – $10.94
  • Used $10 in UPs from above/Pampers transaction and paid $1.72 out of pocket.  Still have $2 + UP Rewards to use.

I thought I would share my plan.  If you’re gonna coupon you had better be organized (this of course doesn’t always go according to plan, but in a perfect world…).   I like to write out my drugstore transactions, but prefer excel for my grocery list.

November 16, 2011

Ears and Rite Aid

Posted in Health/Doctor, Shopping/Saving at 8:44 pm by Mel

I swung by Rite Aid today to get my face wash.  For some odd reason I can only find my face wash at Rite Aid, I have looked several other places, but none seem to carry it.  Anyways, I picked up two items and went to check out.  Each product retails for $8.99, but Rite Aid was having a sale, buy one get the second 50% and if you spend $10 get $2 in UP rewards.  I was pretty happy with this sale.

The cashier started ringing up the items and when I looked at the price they were ringing up at $2.29 each.  I asked the cashier if that was the correct price or if her machine was broken?  She said that her machine was fine, but that these items were on clearance!   I asked her to wait one moment and then ran (seriously ran) back to the aisle and loaded up.

I bought:  7 Oxy face wash products, retail $8.99/each, totaling $62.93.  After coupons I paid $2.62 and received $2 in UP rewards.  $0.62!!!

I also took Ajax back to the ear specialist today.   Back in September the doctor had prescribed a nasal spray, but about 2 weeks ago Ajax began complaining that his nose was hurting.   I took him off the spray and called the doctor who told me to bring him in.   The doctor said his ears looked fine, his right ear though was a bit cloudy, but not bad.  The doctor said that our insurance company had bumped his prescription to the generic version of the spray, which is known for causing irritation.  The doctor gave me some samples of the name brand stuff where he pulled out the instructions and showed me where it indicated it was safe for two year-olds (I was a little skeptical).

November 13, 2011

Kroger run … again

Posted in Shopping/Saving at 4:42 pm by Mel

The deals on broth were just to good to pass up, so I made Dave and Ajax run with me to Kroger this morning before we went to the park and then grandpa Nader’s house.   Ajax was very well behaved at the store and sat in the cart, which has a small “car” attached to the front end where little kids can sit.  It has a steering wheel and Ajax took his job of driving the cart very seriously.  It was pretty cute.

I bought-

  • 25 cans of Swanson broth – on sale for $0.99 each
  • 3 boxes of Mac and Cheese – on sale for $1.19 each
  • 2 cans of cranberry sauce – on sale for $1.49
  • TOTAL = $31.30
  • After coupons I paid = $9.55

November 7, 2011

Quick shopping trip

Posted in Shopping/Saving at 6:00 am by Mel

I did a quick run to Kroger and just I’d share as I haven’t posted any coupon trips lately!  This trip wasn’t very flashy, but we are heading into cooler weather and that means soup season is upon us.

  • 8 cans of Campbells’ soup (cream of chicken/mushroom) – $0.99/each
  • 4 cans of Swanson broth – $0.99/each
  • 4 boxes of Annie’s Mac and Cheese – $1.19/each
  • 4 boxes of Imagine chicken broth – $2.49/each
  • TOTAL = $26.60
  • After coupons I paid = $11.64

October 9, 2011

Meijer Shopping Trip

Posted in Shopping/Saving at 8:32 pm by Mel

Today I went grocery shopping and did so well I just thought I’d share!  I honestly haven’t done a real shopping trip in a month, we were running mighty low on many things.

My total before coupons was $96.60.  After coupons/savings I paid $54.52!

ta da

playing under the table.

Adventure nino.

August 1, 2011

Shopping

Posted in Shopping/Saving at 10:27 pm by Mel

Tonight after Ajax went to bed I went grocery shopping.  I had planned on doing it this afternoon, but Ajax and I had too much fun at the park and I simply didn’t want to go.

I’ve done very well coupon shopping lately.  As a matter of fact for the month of July I only spent $180 on groceries- total.  And we didn’t eat out.  Not once (ok, once, but my grandma took us out).  Generally, I budget $75 a week for food, however, with July’s strict food budget we were able to pay off our Capital One credit card.   Yea debt snowball (Dave and I are kicking butt and taking names on the debt snowball people)!   I would like to point out that yes, we did eat last month, but we primarily ate from our stockpile, because you know that’s what it’s for!   I’m very proud of my stockpile and sometimes I just spend time reorganizing it.

Anywho, here’s what I snagged at Kroger today.

  • Brownie mix – $2.89, on sale for $1.00
  • Oral B toothbrush – $1.79, one sale for $1.00
  • Crest toothpaste – $2.34, on sale for $1.00
  • TOTAL = $23.40
  • After coupons I paid – $1.88

I also ran to Meijer, but I didn’t bother taking a picture of it.  I am majorly pumped though because I bought soba noodles and edameme and rice vinegar for a new Thai recipe I found.  I’ll let you know how it goes!  Oh, and it’s 10:27 pm and it’s still 85 outside and about 82 in my house right now.

July 29, 2011

Target and garbage trucks

Posted in Family news/Updates, Shopping/Saving at 2:53 pm by Mel

I picked up my sister from the airport today, her flight got in at 6am from Alaska, so my day started early!   Ajax slept in till 7:20am and was surprised to see his aunt in our living room.  He was a bit shy at first and then opened up and before you knew it they were playing hide/seek and he was showing her all his trucks.  We had breakfast and played this morning and then headed out to Target.   Rumor had it that Target was having its big toy sale, which comes around twice a year with sales hitting 75% off.   I scored some neat toys which I’ll put away for Christmas and had the overall savings of 75%.   We then headed over to my Grandpa Nader’s house where we hung out with a bunch of my cousins and grandpa. Emily and Ajax went up and down the street following the garbage men.  Ajax is just obsessed with trucks.   My mom and Grandma then met us over there for lunch and took Emily home to Brooklyn.  Ajax and I are now home, he’s napping and I’m playing on the internet.  Good times!

Ajax and I last week before leaving the house for work.

Auntie Emily and Ajax following the garbage truck.

Serious.

Target toys.

Paid $25.34 for the toys above.  Nothing was over $5.00!  A 75% savings.

June 9, 2011

Shopping and Doctors

Posted in Health/Doctor, Shopping/Saving at 7:56 pm by Mel

I ran to Meijer the other day and here is what I picked up-

I ended up spending $37.61 out of pocket and saved $35.14!  Some of my highlights include –

  • Combos for $0.40/each (these will be great for my upcoming trip)
  • Hunt’s Ketchup for $0.40/each
  • Shedd’s country crock for $0.03/each
  • Glad cling wrap for $0.69/each
  • Tropicana tropical juice for $0.90/each

I also had to pick Ajax up early from the sitter on Wednesday.   Ms. Karen texted me saying that Ajax was running a 101.5 degree fever and was asking for his momma.  As soon as I got off the phone with her I called the doctor’s office.  When I took Ajax into the office the nurse (whose always working the front desk) recognized us and when we were waiting asked me – when did your dad bring him in last?  She remember that my dad had brought Ajax in just last week for his ear.  We go to the Doctor’s office way to much.  Anyways, the Doctor said that his ear looked fine, clear fluid, but that if he comes down with another infection within the next few weeks we need to see a specialist.   The Doctor said the cause of the fever was due to a common virus going around (derived from the hand-foot-and-mouth disease).  The Doc said it was harmless, will run it’s course in about 3-4 days, and that for Ajax that means a fever and sore throat.  The Doctor said that it’s very very common and that he could have picked it up anywhere.  The sitter had just told me that morning that a little girl was out sick with a 104 degree temp… so mystery solved.   Now that Ajax is at daycare he is exposed to so much, it’s truly frustrating.

Lucky for us, Dara flew home on Wednesday night and is staying at our house till Sunday, so she was home with Ajax today and tomorrow.   On Sunday she will take Ajax up north for the week while I’m gone and Dave will have a “bachelor” week.

Being silly, laying on the floor.

Smiling at the camera.

May 26, 2011

Kroger and Yogurt

Posted in Food, Shopping/Saving at 5:00 am by Mel

I ran to Kroger to pick up a few quick items and was pretty proud of the results and just thought I’d share –

  • One gallon of Milk – $2.49
  • (2) Mom’s Best Cereal – reg. $2.49, on sale for $1.49 = $2.98
  • Aquafresh toddler toothbrush – reg. $2.30, on sale for $1.50
  • Eggs – $1.00
  • Panko breadcrumbs – $1.79
  • (2) Better oats Oatmeal – $1.29/ea = $2.58
  • Fusion razor – reg. $9.39, on sale for $4.99
  • Carefree liners – $1.09
  • TOTAL = $21.22
  • After coupons I paid $8.17

ta da.

Since we eat so much yogurt in this house, I’ve also upped the game on the yogurt situation.  I found some instructions on making a larger batch, as my Salton maker only makes five individual portions (which isn’t enough for us for the week).  I was able to make four 24-26-oz mason jars worth of yogurt for about six tablespoons worth of purchased Dannon yogurt and a little over half a gallon of milk.  Plus it has no sugar or other preservatives, besides what we decide to add to it!  I’m very proud of this.  And it’s quite delicious.

Heating up the milk.

There's my yogurt after about 10 hours!

Next page

%d bloggers like this: